Boostrap Nedir?
Boostrap Nedir?Bootstrap açık kaynak kodlu, fiyatsız bir CSS “Framework”tür. Öncelikle 2010 seneyin ortalarında Twitter’dan Mark Otto (@mdo) ve Jacob Thornton (@fat) isimli geliştiriciler tarafından oluşturulmuştur. En başta “Twitter Blueprint” olarak çıkması beklenen Bootstrap çıkmasına bir kaç ay kala Twitter’ın tertip ettiği birinci “Hack Week” sayesinde geliştiriciler tarafından fark edilip çok üst düzeylere taşınmıştır. Böylelikle Bootstrap; Twitter Blueprint yerine Bootstrap CSS Framework olarak piyasaya sürülmüştür.
Bootstrap ile Ne Yapabiliriz? Kolayca masaüstü, dizüstü, tablet ve mobil aletler için uyumlu siteler yapıp, kendimiz yapmaya çalıştığımızda uzun zaman alacak tasarım ögelerini sıfırdan kadlamaktansa halihazırda yapısı Bootstrap ekibi tarafından kodlanmış olan açılır menüler, butonlar, navigasyon barlar gibi tasarım ögelerini yalnızca tertip edip çağırarak kullanabiliriz. Başka bir deyişle hasılı az zaman harcayarak büyük işler çıkarabiliriz. Bu tarz arayüz geliştirme kütüphaneleri sağladığı kolaylıkların yanısıra web geliştirmede standartlara bağlı kalmak için de güzel bir seçim olacaktır.
Nasıl Öğrenebilirim? Kendi sitesi Bootstrap’i kullanmak için en güzel kaynaktır. Projenize Bootstrap’e ait JS ve CSS dosyalarını katarak başlayabilirsiniz. 4 sürümü ile yenilenen web sayfasından ihtiyacınız olan her bölüm için hızlıca anlatım sayfasına erişebilirsiniz. Ayrı olarak eğitimlerin bulunduğu fiyatlı-fiyatsız bir hayli kaynak mevcuttur. Bir hayli web sayfasında kullanıldığından dolayı dokümanları da çok fazladır. Hızlıca öğrenip web projelerinizi Bootstrap tabanlı olarak yapabilirsiniz.
Netice olarak;Fiyatsız bir kütüphane olan Bootstrap’i kolay kullanımı sayesinde hızlıca öğrenip, sayfamızın kodlarına entegre ettikten sonra kullanmaya başlayabiliriz. Böylelikle vakitten tasarruf ederek kolayca mobil uyumlu siteler yapabiliriz.

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *