PHP Nedir, Ne İşe Yarar?
[cmsmasters_row][cmsmasters_column data_width=”1/1″][cmsmasters_text]
Php nedir ? Kısaca deyim etmek gerekirse, PHP etkin (dinamik) web sayfaları tasarlamak için ve web programlarını geliştirmek için uygulanmış olan bir programlama dilidir. PHP 1995 seneninde Danimarka’da olan Kanada’lı yazılım profesörü Rasmus Lerdorf, yazılım dili yapılarak tasarlanmış ve programlanmış bir kodlama dilidir. Lerdorf kişisinden yapılan bu programlama dili İlk senelerde kişisel web sayfasına gelen kişi miktarını belirtmek için kullanılsa da kısa vakitte diğer programcıların da dikkatini çekerek geliştirilmeye başlandı. Son zamanlarda PHP hala gelişmeye devam ediyor. Facebook ,Wikipedia ,Twitter ve Google PHP ile geliştirildi.
PHP’nin Açılımı Nedir?
PHP uzun yıllarca Personal Home Page başka bir deyişle şahsi anasayfa olarak bilindi fakat şuanda PHP açılımı: Hypertext Preprocessor başka bir deyişle üstün yazı ön işlemcisi olarak dile getirilir.
PHP’nin Avantajları Nelerdir?
Fiyat istemeyen bir programlama dili olduğu için rasgele bir lisans bedeli ödenmesine gerek yoktur. Dijital sunucular ile çoğu işletim sistemleriyle beraber uyum içinde çalışır. Kolay söz yapısında olduğu için kolaylıkla öğrenilir. Kolay olduğundan dolayı program dili çok kısa vakit içinde açıklanabilir. Ansızın fazla data tabanı idare sistemlerine uyumlu ve meselesiz olarak çalışmaktadır. Bir hayli kaynağa sahip ve açık kaynak kod özelliği sayesinde programlamadan anlayan herkes geliştirilebilir. Arka tasarıda çalıştığı için sayfaların görünümleri pek de ehemmiyetli değildir.
PHP Nasıl Kullanılır?
PHP nedir ve nasıl kullanılır suallerinin cevabı için yazımız aklınızda gelen tüm suallere yanıt olacaktır. PHP kendi açıklayıcısı yeniden birlikte kullanır. PHP açıklayıcısı kodları ile PHP kodlarını açıklar. PHP programlama dilini kullanmak için bilgisayarınızda localhost dosyalarının yüklü vaziyette ve aktif olması gerekir. Bu modülleri içeren hazır programlar da bulunur.
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *